-2.3 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůPro ženyKdy je slunce na tváři dobrý sluha a kdy špatný pán?

Kdy je slunce na tváři dobrý sluha a kdy špatný pán?

Říká se to o ohni, ale platí to io slunci. Naučte se, jak nenechat pleť zbytečně zestárnout působením slunečních paprsků.

Pleť obličeje vyžaduje při kontaktu se slunečními paprsky speciální ochranu, neboť se liší od pokožky ostatních částí těla.

Je tenčí, má menší buňky, více pórů, a vzhledem k většímu počtu mazových žláz produkuje více lipidů. Je citlivější na působení vnějších faktorů jako vítr, chlad, kouř, škodliviny a také UVA a UVB paprsky.

Zatímco většina těla je obyčejně zakryta oblečením, pleť obličeje musí čelit vnějším faktorům po celý rok. Třeba ji proto chránit před sluncem pomocí speciálních produktů, které odborníci vyvinuli právě pro tento účel, čili natírat se ledajakým krémem nestačí.

Věk, léky a genetika
Existuje několik faktorů, které ovlivňují, zda člověk vystaven slunci, bude mít zdravotní problémy při jeho působení na pokožku. Prvním je věk.

Je dokázáno, že s věkem se zvyšuje výskyt melanomu. Lidé ve věku 55 až 64 let jsou třikrát více náchylní na melanom než lidé ve věku 25 až 34 let.

Dále je to typ pleti. Nejcitlivější na sluneční paprsky jsou děti a lidé s velmi světlou pletí, zrzavými nebo světlými vlasy a pihami. Citlivost pokožky mohou zvyšovat také některé léky, například léky na akné, antikoncepční pilulky a antibiotika.

Neméně důležitá je genetika. Někteří lidé mají genetickou predispozici k oparům, které mohou být způsobeny paprsky UVA. Pleť může být velmi citlivá na UV paprsky i v důsledku aplikace chemického peelingu nebo po laserovém zákroku.

Slunce a vrásky
Pokud si sluneční paprsky užíváme s mírou, aktivují náš metabolismus, povzbuzují krevní oběh a stimulují obranné mechanismy těla. UVB záření vyvolává v těle tvorbu vitamínu D, který pomáhá růstu kostí, posiluje imunitní systém a stimuluje i pohybový a nervový systém.

Na tyto blahodárné účinky však potřebujeme jen nízké dávky slunečního záření. Naopak nadměrné slunění způsobuje až devadesát procent viditelných příznaků stárnutí pleti obličeje, což dokazují i studie na jednovaječných dvojčatech.

Plastický chirurg z Clevelandu Bahman Guyuron a jeho kolegové z Cleveland Case Western Reserve University analyzovali 186 dvojic jednovaječných dvojčat a potvrdili, že vystavování UV záření prohlubuje vrásky a způsobuje nerovnoměrnou pigmentaci pleti.

V osáckém Twin Research Center provedli mezi lety 2010 a 2013 studii na jednovaječných dvojčatech, která ukázala, že na strukturu povrchu pleti obličeje působí více faktory životního prostředí než genetické faktory.

Kouření a nedostatečné či žádné používání sluneční ochrany, vedlo k podstatně strukturovanějšímu povrchu pleti a výskytu vrásek.

Stárneme i při sportu
„UVA paprsky podporují tvorbu metaloproteáz,“ vysvětluje Anette Bürgerová, odbornice na dermokosmetickou sluneční ochranu „Jsou to enzymy, které rozkládají kolagenní vlákna, urychlují proces stárnutí pleti a v dlouhodobém horizontu vedou ke ztrátě elasticity.

A netýká se to jen tváře. Příznaky fotostárnutí jsou nejvýraznější i na jiných oblastech pokožky vystavovaných UV záření, jako jsou dekolt a ruce.

UV záření na nás může působit kdykoli – venku při sportu nebo při práci na zahradě, při nákupech ve městě nebo když si na hřišti hrajeme s dětmi.

I ve stínu na lavičce v parku na naši pokožku dopadne padesát procent záření. Zatímco intenzita UVB paprsků závisí do velké míry na ročním období a části dne, nepříznivé účinky UVA záření zůstávají relativně neměnné během celého roku. „Šedesát procent tohoto záření může dokonce pronikat okenním sklem,“ varuje Anette Bürgerová.

„To znamená, že naše pleť je fotostárnutím ohrožována neustále.“ Doporučuje proto používat sluneční ochranu po celý rok každý den. Slunce nerozlišuje, zda jsme u vody a opalujeme se cíleně, nebo se jen tak přesouváme z místa na místo nechránění krémem před UV zářením.

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

Brněnský večerník

PR článek