24.4 C
Brno
Neděle, 23 června, 2024
- Reklama -časopis
DomůPro ženyLéky pro dospělé se nemohou vždy podávat i dětem

Léky pro dospělé se nemohou vždy podávat i dětem

S léky vždy opatrně a raději se poraďte s lékařem či lékárníkem.
Které léky by neměly být podávány dětem?
Ne všechny léky určené pro dospělé mohou být podávány dětem, a to ani tehdy, když se zmenší jejich dávka. Na sociální síti na to upozornil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Dětští pacienti by podle něj například neměli užívat léky, které ovlivňují vývoj kostry, mozku, ledvin či jiných důležitých orgánů. „Dítě nemusí mít dostatečně vyvinuté orgány, které zodpovídají za zpracování léku v těle či za jeho vyloučení,“ přiblížil.

ŠÚKL upozornil, že při podávání léku dětem je třeba se řídit pokyny lékaře, v případě volně prodejného léku lékárníka. Informace o tom, zda je přípravek vhodný i pro děti, se nacházejí také v příbalovém letáku.

Jak dávkovat léky?
Při dávkování léků je třeba být opatrní a také si podrobně přečíst leták. Informace o tom, zda je přípravek pro dětského pacienta vhodný, se nachází také v příbalové informaci. Uvádí se v ní, od jakého věku, případně hmotnosti, může být podána.

Pharmacist holding medicine box and capsule pack in pharmacy drugstore.

„Naleznete v něm, od jakého věku, případně hmotnosti, se lék může podat. Zpravidla je třeba v závislosti na věku či hmotnosti i vypočítat dávku léku,“ ozřejmil. Z volně prodejných léků dětským a dospívajícím pacientům podle ústavu nemají podávat některé druhy analgetik či antipyretik, například ty s obsahem kyseliny acetylsalicylové nebo diklofenaku.

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

Brněnský večerník

PR článek