Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí si zajít na jakýkoliv živnostenský úřad a zde podat žádost o povolení živnostenského podnikání. Živnostenský úřad musí být zároveň centrálním registračním místem, což se často zkracuje na CRM. Po doložení předepsaných dokladů do 30 dnů vydáno oprávnění s názvem „výpis ze živnostenského rejstříku“.
Výpis ze živnostenského rejstříku dostanete hned po registraci. Úředník Vám dá na výběr z různých oborů podnikání, vyplníte formulář a můžete jít domů. Já osobně jsem byl druhý den zapsán v Živnostenském rejstříku.
Co si vzít s sebou na úřad
- občanský průkaz,
- 1000 Kč,
- rozmyšleno, co vlastně chceme a v čem chceme podnikat.
Výběr oborů podnikání (předmětu) spočívá v zaškrtání řádků ve formuláři, který dostanete. Úředník by vám měl sám pomoci a pokud mu sdělíte, co vlastně chcete dělat, jaké služby chcete nabízet, měl by vám sám doporučit, co zaškrtnout. Tyto obory budou vypsány na výpisu ze živnostenského oprávnění, naleznete je i v živnostenském rejstříku a nejsou konečné, můžete si je nechat kdykoliv změnit.
Celý zápis většinou trvá pár minut. Je možné vaši žádost i zamítnout. Tato situace nastává tehdy, kdy jsou zjištěny okolnosti bránící povolení živnosti. Mezi lidmi traduje informace o tom, že lidé, kteří v minulosti odpykávali výkon trestu, nemohou oprávnění získat.
Není tomu tak, ale je možné, že tito lidé nebudou moci podnikat v oborech, ve kterých spáchali trestnou (majetkovou) činnosti. Ani to však není pravidlem.