-2.3 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůPro ženyDevět vitamínů, které potřebuje vaše pleť pro krásu

Devět vitamínů, které potřebuje vaše pleť pro krásu

Vitamínový doping se hodí pleti v každém věku, dokáže odstranit pigmentové skvrny či kruhy pod očima. Stačí jen vědět, kterým vitamínům věnovat pozornost.

Není jedno, jakou výživu poskytnete svému tělu. Platí to o tom, co si nakládáte na talíř, ale také o tom, co se vstřebává do těla přes vaši pokožku.

Krása přece pramení zevnitř a pro pleť, dokonalý vzhled i zdraví je přínosem, pokud jí dopřejete správný poměr a množství vitamínů či minerálů.

„Skutečný stav naší pokožky závisí na věku jen v malé míře. Důležité jsou faktory mezi něž patří životní prostředí a životní styl, stres, stravování a každodenní péče. Nejvyšší podíl vitamínů, minerálů a ostatních prospěšných látek pokožka získává právě zevnitř,“ potvrzuje Lýdia Šandriková z výrobní laboratoře kosmetické společnosti Herba Drug.

Jak se tedy zbavit problémové pleti, kruhů pod očima či zašedlé pokožky? Tady je dvanáct elementů krásy, které by měly být součástí vaší každodenní rutiny.

Vitamin A
„Vitamin A obnovuje tkáň a zpevňuje pokožku. Máte-li ho dostatek, může dokonce pomoci vyhladit vrásky. V případě, že vás spíše trápí akné, vsaďte na vitamín A – reguluje totiž i tvorbu mazu a pomáhá akné předcházet“ jmenuje odborník na kosmetiku Ivan Milý.

Působí i jako peeling a odstraňuje odumřelé buňky, ale pozor! Je-li součástí kosmetických produktů, je třeba jej co nejvíce chránit před světlem i vzduchem.

Kde ho najdete: v mrkvi, paprice, mléce, vaječných žloutcích, špenátu i brokolici i v kosmetice

Betakaroten
„Je schopen nejvýrazněji chránit pokožku před volnými radikály, které vznikají vlivem ultrafialového záření,“ vysvětluje Ivan Milý. Patří do skupiny karotenoidů a jeho zvláštností je, že se dokáže přeměnit na vitamín A.

Příjem betakarotenu pleti navíc dodává pěkné zbarvení a uchovává zlatavý odstín na delší dobu. Zejména v letních měsících pomáhá udržet opálení na pokožce déle.

Najdete ho ve všech druzích žlutého a oranžového ovoce a zeleniny a také ve světle zelenolistých plodech.

Kde ho najdete: nejlepším zdrojem jsou sušené meruňky a mrkev

Vitamin B2 – Riboflavin
Nedostatek vitamínu B2 se projevuje dehydratací pleti a nižší kvalitou nehtů či vlasů. Dodává pleti i jas a bojuje proti akné. Pokud vám praskají koutky rtů, je to jasný signál, že vašemu tělu chybí riboflavin.

Doplnit jej expresně můžete i ve formě výživových doplňků s obsahem biotinu, který je určen především pro ty, kteří mají problémy s pokožkou či řídnutím vlasů.

Kde ho najdete: mléko, ořechy, vajíčka, sója, luštěniny, pivo

Vitamin B3 – Niacin
Není-li součástí jídelníčku tato složka, ohrožují pokožku kožní záněty či ekzémy.

Kde ho najdete: drůbeží maso, luštěniny, pečeně nebo vitamínové doplňky

Vitamin B5 – Kyselina pantotenová
Pokud máte stresující zaměstnání, vitamín B5 by měl být běžně po ruce ve vaší kabelce ve formě vitamínových doplňků.

Dokáže pomoci v boji s negativními účinky stresu na krásu. Kyselina pantotenová navíc pomáhá přeléčit podrážděnou pokožku a kožní infekce.

Kde ho najdete: mléko, vajíčka

Vitamin C – Kyselina askorbová
„Známý bojovník za imunitu, urychluje i látkovou výměnu pokožky, takže pomáhá při hojení ranek a eliminuje výskyt hnědých skvrn na kůži. Dopřát by si ho měly zejména kuřačky. Jde o nejdůležitější vitamín při regeneraci kůže a ochraně před škodlivými účinky slunečního záření či nikotinu“ radí odborník.

Pokud ho zkonzumujete dostatek, ochrání „céčko“ vaši pleť před volnými radikály či akné. Vitamin C však váže i kolagen, takže zpevňuje pokožku a na první pohled ozdravuje její povrch.

Kde ho najdete: zdrojem je nejčastěji kysané zelí, brokolice, citrusy a kiwi

Vitamin D
Zima se na naší pleti podepisuje zejména nedostatkem tohoto vitamínu, který patří mezi důležité antioxidanty. Nedostatek slunce a nižší konzumace ryb totiž k jeho nedostatku ještě přispívají.

Ještě více vitamínu D si dopřejte v případě, pokud trpíte nadváhou, protože má tendenci se ukládat ve větších zásobách tuku. Tato složka hraje pak velkou roli i při pigmentaci pokožky, ale také mentálních schopnostech.

Kde ho najdete: stačí 10 minut slunečního záření na oblast obličeje, abyste naplnili potřebnou denní dávku vitamínu D

Vitamin E – Tokoferol
Jeho přezdívkou je také „vitamín krásy“ Chrání pokožku před volnými radikály podobně jako vitamín C, takže vám pomáhá omládnout.

Bioaktivní látky obnovují buňky zevnitř a chrání je před ztrátou vlhkosti, proto je najdete iv krémech s ochranným faktorem.

Mají totiž schopnost zpomalit stárnutí buněk i tkání. „Chcete-li pleti expresně dopomoci ke kráse, propíchněte jednu tobolku vitamínu E a naneste její obsah na pleť těsně před spaním.

Stejný recept používají Francouzsky i pro zdraví nehtů“ dodává Lýdia Šandriková z výrobní kosmetické laboratoře.

Kde ho najdete: květák, špenát, rajčata, slunečnicová semínka, mrkev a brokolici, olivový a slunečnicový olej

Vitamin K
Dermatologové zjistili, že právě vitamín K je zodpovědný za „vymazání“ tmavých kruhů a otoků pod očima. Právě on totiž stimuluje krevní tok do těchto oblastí.

Kde ho najdete: sýry, kravské mléko, fermentované potraviny

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

Brněnský večerník

PR článek