26.6 C
Brno
Neděle, 14 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyCo obnáší prodej a odhlášení vozu?

Co obnáší prodej a odhlášení vozu?

Jsou lidé, kteří řeší prodej auta pomalu na denním pořádku. Spousta lidí si nechává auto třeba 2 roky a poté ho mění za nový vůz. V takovém případě jsou již zvyklí na prodej i odhlášení vozu. Ovšem co lidé, kteří se chystají prodat auto poprvé v životě a nevědí, jak na to? 

Prodej auta je možné napřímo. V takovém případě většinou stačí vystavit inzerát o prodeji na internetu. Je také možné využít některý z mnoha autobazarů, kde jsou profesionálové, kteří se prodeji pravidelně věnují a vše vyřeší za původního majitele. Možností je v dnešní době více než dost. 

Kupní smlouva

Při prodeji auta je samozřejmě nutné podepsat kupní/prodejní smlouvu na vůz. U každé smlouvy je důležité si ohlídat, aby obsahovala všechny povinné náležitosti a byla platným dokumentem. Je proto vhodné i u kupní smlouvy na vůz si opatřit kvalitní vzor, anebo se poradit s právníkem. 

Náležitosti kupní smlouvy:

  • identifikace smluvních stran
  • technické specifikace vozu (rok výroby, VIN kód, značka, typ, najeté km)
  • kupní cena a způsob úhrady 
  • technický stav vozu (různé vady a poškození) 
  • prohlášení prodávajícího o tom, že vůz je výhradně jeho majetkem a nikdo jiný na něj nemá nárok, případně není v exekuci či použit jako zástava
  • datum a podpis obou stran 

V případě, že majitel vozu zamlčí některé zásadní vady, je možné, aby kupující od smlouvy odstoupil. Proto je vždy lepší, aby byl prodávající zcela upřímný. Jinak se mu to může vymstít. 

Kupující může odstoupit od smlouvy v případě, kdy mu vada neumožňuje užívat vůz k účelu, kvůli kterému ho koupit, anebo se na voze do 6 měsíců projeví skrytá vada, kterou prodávající nedokáže do 30 dnů opravit. 

Při prodeji je také nutné nezapomenout na některé doklady – jako například malý technický průkaz. Jedná se o doklad, který musí mít řidič vždy s sebou. Při jízdě je také důležité, aby řidič měl u sebe řidičský průkaz. 

Velmi snadno se může stát, že má řidič propadlý řidičský průkaz. V takovém případě hrozí řidiči pokuta. Propadlý řidičský průkaz lze řešit na kterémkoliv úřadu s rozšířenou působností, jako je magistrát nebo městský úřad.

Plná moc k přepisu vozidla bez zmocněnce

Jakmile je auto úspěšně prodané, je nutné ještě dořešit přepis vozidla. V ideálním případě se kupující a prodávající sejdou na úřadu s rozšířenou působností, kde společně auto nechají přepsat na nového majitele. 

Ovšem pokud se dohodnou, že tuto záležitost vyřeší pouze jedna strana (většinou kupující) je nutné vyřídit plnou moc k přepisu vozidla bez zmocněnce.

Je důležité vědět, že plná moc musí být podepsaná úředně ověřeným podpisem. To lze vyřešit za pouhých 30 Kč na České poště s Czech Pointem.

Není možné nechat auto někde opuštěné, je potřeba ho nechat ekologicky zlikvidovat. 

Jak odhlásit auto

Samozřejmě může nastat i situace, kdy se člověk potřebuje zbavit starého, ojetého vozu, který už není vhodný ani k prodeji. V takovém případě přichází na řadu odhlášení vozu.

V případě, kdy se auto již nemůže pohybovat po pozemních komunikacích, musí proběhnout odhlášení auta z registru a ekologická likvidace. Jak odhlásit auto? Nejedná se o nic složitého. 

V dnešní době není možné odhlásit auto bez likvidace. Pro trvalé odhlášení je nutné dát auto k ekologické likvidaci. Bez ekologické likvidace vozu dochází pouze k dočasnému odhlášení vozu. Také se zde likvidují všechny dokumenty, jako jsou například velký a malý technický průkaz. 

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

Brněnský večerník

PR článek