-2.3 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůPro mužeJak nenaletět při koupi hobby nářadí

Jak nenaletět při koupi hobby nářadí

Supermarkety dokáží akční nabídkou zamotat hlavu nejednomu domácímu kutilovi. Nabízejí nářadí, které vypadá lákavě až do té doby, než zjistíme, jaká jsou jeho omezení při používání.

Z naoko výhodné koupě se může stát ležák, který stráví zbytek svého života kdesi na polici. Jak se při koupi nepopálit?

Rozhodující je výkon motoru, který určuje, jakou sílu bude mít nářadí při používání. Ani ta nejzázračnější převodovka nedokáže ze slabého motoru vykouzlit vysoké otáčky či točivý moment, aniž by se to projevilo na síle.

Pokud má okružní pila s 210-milimetrovým kotoučem pouze 1200-wattový motor, který je běžný u pil se 165-milimetrovým kotoučem, je to znamení, že od takové nabídky je třeba dát ruce pryč.

Buď třeba řezat extrémně pomalu a opatrně, nebo motor brzy shoří. Podobné je to iu vrtacích kladiv, kde je třeba se orientovat podle toho, kolik energie je vkládáno do úderu. Uvádí se v Joulech.

Akumulátorové nářadí skrývá své nedostatky v kapacitě baterií a jejich životnosti. I když nápis na akumulátoru o 18V napětí a 2 Ah kapacitě může být pravdivý, bez kvalitní elektronické nabíječky brzy může ztratit svoji kondičku.

Pokud výrobce navíc sáhne po levnějším, energeticky náročnějším motorku a méně efektivní převodovce, může se stát, že 18-voltová akciová šroubovák nezvládne udělat ani tolik práce, což značkový 9,6-voltový hobby model s nižší kapacitou baterie. Nedostatek odhalí pouze skutečný test.

U svařovacích invertorů je třeba na štítku číst více než modelové značení se značením výstupního proudu.

Pokud při 140ampérové svářečce udává výrobce pouze 10procentní zatížitelnost při plném výkonu, znamená to, že na každé 2 minuty svařování připadá 18 minut oddechu, aby se elektronika ochladila na provozní teplotu.

Ne všechno se týká parametrů
Pod atraktivním designem a zářivými barvami se může skrývat množství nedostatků, které odhalí pouze pracovní zánět.

Napájecí kabel, jehož izolace při první práci v chladném dni selže, plastové dílce které při vibracích a zátěži praskají, zda špatné vyvážení nářadí mohou udělat na tváři nejednu vrásku.

I když u malých projektů v dílně to lze přehlédnout, při delší práci to vadí.

V mnohém se liší i přesnost nářadí, zvláště pokud jde o nástroje pro práci se dřevem. Pokud jsou stupnice na nálepkách, při natažení neodpovídají skutečnosti, vodící lišty z ohnutého plechu ztratí přesnost o poznání spíše než ty, co jsou odlity z hliníkové slitiny.

Nemluvě o špatně vystředěných osách do kterých jsou upnuty nástroje či nemožnosti rektifikace.

Neověřené akční nářadí obvykle zaostává nejen ve výkonu, ale i komfortu používání, vibracích a hlučnosti. Zatímco některé řetězce mají své značky, ve kterých lze nalézt za rozumný peníz i solidní stroje, z jiných bez důvěrné znalosti nářadí při práci vybírat nelze.

Pozor na padělky
Mimo sítě legálních kamenných prodejen a osvědčených interentových obchodů se na trhu objevují i nářadí, které se snaží spotřebitele oklamat.

Náhodní prodejci za atraktivní cenu v časové tísni nabízejí stroje, které sice naoko mohou vypadat jako značkové originály, avšak při prvním použití odhalí své slabiny.

Úhlové brusky, vrtací kladiva či okružní pily které při předvádění fungují v dílně ukáží, že se v nich nachází motor, který má pouze zlomkový výkon v porovnání s tím, který je uveden na obalu.

Při první zátěži shoří. Jde většinou o padělky, které jsou na první pohled téměř k nerozeznání od orginálů. Poddimenzovaný výkon mají i generátory napětí a svařovací invertory, do kterých v momentě koupě dovnitř není vidět.

Řetězové pily se od těch skutečných liší v mnohém a pouze v časové tísni nezkušený kupec nerozezná, že jde o padělek, který lze pod jiným modelovým značením zakoupit se zárukou za nižší cenu v prodejní síti.

Přesto existují spolehlivé zdroje, kde lze zakoupit nářadí za nižší ceny, než ceníkové. Jedná se o internetové prodejce, kteří nabízejí zboží z jiných evropských trhů, kde je odlišná cenová politika než na Slovensku.

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

Brněnský večerník

PR článek