24.4 C
Brno
Neděle, 23 června, 2024
- Reklama -časopis
DomůPro ženyJak by měla vypadat strava dítěte od 1. roku? Prohlédněte si kompletní...

Jak by měla vypadat strava dítěte od 1. roku? Prohlédněte si kompletní seznam i recepty, co všechno mohou jíst

Už si nemusíte lámat hlavu nad tím, co dobré svému dítěti uvařit.
7 nejdůležitějších otázek a odpovědí o stravě dětí
Jídelníček ročního dítěte by se už ve velké míře měl podobat tomu našemu dospělému. Co ale vynechat?

Každé mamince malého drobečka záleží na tom, aby její děťátko bylo zdravé a mělo plnohodnotnou a pestrou stravu. Přestože až 50% batolat nová jídla odmítá, je dobré se o tento ideál trpělivě pokoušet. Děti od jednoho roku už mohou jíst téměř vše, tedy do jídelníčku už můžete zavést nejrůznější potraviny.

Platí to pro vše, co je součástí zdravé a racionální výživy a je pro dítě bezpečné a přiměřené. Ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment Kateřina Skybová odpovídá na všechny otázky ohledně stravování dětí od 1 roku…

  1. Co všechno už mohou jíst děti od dovršení 1. roku?
    Důležitost pestré stravy s obsahem zeleniny, ovoce, obilovin, masa, ryb a mléčných výrobků je základem zdraví a správného růstu v útlém věku, ale také zdraví v dospělosti. Období do 3 let je obdobím takzvaného metabolického programování, kdy má výživa vliv na vývoj imunity, mozku i metabolismu. Děťátko se zároveň učí správným nebo nesprávným stravovacím návykům.

V tomto věku je dítě často kojeno, je však třeba vědět, že kojení pro batole už není plnohodnotnou a dostatečnou potravou pro růst a vývoj. Energii a živiny potřebuje přijímat také ze stravy.

Nejvhodnější pro dítě je přijímat jídla ze všech potravinových kategorií, tedy i maso, mléko a vejce. Z masa získává železo a vitamín B12, které jsou právě z masa nejlépe využitelné.

-Bílkoviny: Batole by mělo denně získat ze stravy 1g bílkovin na 1 kg hmotnosti. Dobrým zdrojem bílkovin jsou právě potraviny živočišného původu.

-Sacharidy: asi 50% všech kalorií by měly tvořit právě kalorie ze sacharidů, je to denně cca 60 g sacharidů.

-Tuky: tuky by měly dodávat asi 30-40% denní energie, to je asi 30 – 40 g.

Chci jen připomenout, že i když teorie dětského stravování je hezká, ne vždy se nám ji podaří naplnit. Možná i vy máte zkušenost, že dostat do dítěte cokoli je pořádně náročné. Nevzdávejte se a zkoušejte dál. Pokud však vaše děťátko déle nechce jíst maso a jeho strava je jednostranná, oslovte vašeho dětského lékaře, ten vám poradí jak dál.

  1. Co v jídelníčku vynechat a omezit?
    Vhodné je limitovat jednoduché cukry, které se nacházejí ve sladkostech, cukru, ale také v ovoci a džusech. Mají souvislost s dětskou obezitou a kazivostí zubů. Dítě má přirozenou tendenci preferovat sladkou chuť, a proto je jednodušší dávat mu sladkou stravu. Na to je ovšem třeba dát pozor a sladkou chutí šetřit. Dostatek cukru dítě získá z kaší, ovoce a obilovin. Džusy je dobré ředit, dítě by jej mělo vypít do 150 ml denně.

-Z mléčných výrobků nejsou pro batolata vhodné plísňové, slané a tavené sýry.

-Z tavených sýrů je kvůli tavicím solím špatně využitelný vápník.

-Z masa nejsou vhodné uzeniny, konzervy a maso připravované na ohni.

-Z obilovin a rýže jsou méně vhodné celozrnné výrobky, pro batolata jsou hůře stravitelné.

-Luskoviny je vhodné zařadit od cca 2 let. Nejlépe stravitelná je červená čočka, která je výborná do polévek nebo v kombinaci s rýží či jinými přílohami.

-Limitovat je třeba sůl, která zatěžuje dětské ledviny. Často je přítomna ve slaném pečivu, tyčinkách či vařených jídlech.

-Pro děti není vhodné dráždivé koření a glutaman sodný, ani jiné dráždivé chutě. Samozřejmě nejsou vhodné konzervační látky, stabilizátory a barviva.

Pozor je třeba dát na bobule, ořechy či rybí kosti, tvrdé kousky jídla, ovoce či zeleniny, které mohou dítěti zaběhnout.

  1. Jak by měl vypadat správný vyvážený jídelníček ročního děťátka? Kolikrát denně by dítě mělo jíst?
    -Energie: Děti ve věku 1 – 4 roky by měly denně přijmout kolem 4400 – 4700 kJ (1000 – 1100 kcal).

-Pitný režim: Důležitý je i pitný režim, roční dítě by denně mělo vypít asi 120 – 135 ml/kg hmotnosti, což je asi 1200 – 1500 ml.

-Pravidelnost: Děti by měly jíst pravidelně, 3 hlavní jídla, svačinu a odpolední svačinu.

Složení:
Zelenina: všechny druhy zeleniny jsou vhodné, avšak je třeba být obezřetný u alergizujících druhů zeleniny, například celer, rajčata. Je třeba zkoušet a sledovat reakce dětí po konzumaci daného druhu zeleniny. Ideálně jsou lokálně vypěstovány, sezónní druhy, které obsahují minimum či žádné chemické látky zajišťující čerstvost.

Beautiful little girl having breakfast with cereal, milk and blueberry in kitchen

Množství: 100 – 150 g

Ovoce: povoleny jsou všechny druhy ovoce, odsledovat reakci je třeba u citrusových plodů mohou být také alergizující. Opět ideální jsou lokálně vypěstované, sezónní druhy ovoce, ideální je ovoce čerstvé, ne sušené či jinak konzervované.

Množství: 100 g denně

Obiloviny a země

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

Brněnský večerník

PR článek